Asi každému fotografovi udělá radost, když mu fotografii někdo pochválí. Ohodnocení fotografie modrým palcem nahoru na Facebooku nebo srdíčkem na Instagramu udělá radost. Je to ovšem od hodnotitele upřímné? Opravdu se mu líbí? Okomentuje vám pod příspěvkem fotografii, proč se mu líbí nebo naopak co je na ní špatně?
Objektivní ohodnocení je vždy to nezávislé a řekne vám kamarád, že ta fotka není pěkná a špatně vyfocená?
Jednou z možností, jak zjistit, zda se někomu fotka opravdu líbí, je poslat jí do foto banky. Pokud je někdo ochotný za vaši fotku zaplatit vypovídá to o tom, že vaše práce nebyla marná.
Ať je to třeba jenom čtvrt dolaru nebo dolar, už i to se počítá, že fotka se líbí. I kdyby si jí koupil někdo a měl ji týden jako tapetu na ploše počítače nebo použil do letáku na hojivou mastičku, je to pro mě větší ocenění za odvedenou práci než palec na Facebooku.
Začal jsem nahrávat fotky do fotobanky shutterstock a musím vám říct, že mi udělalo velkou radost, když si hned po 14 dnech někdo v Jižní Koreji koupil protahujícího se ledního medvěda na ledové kře.
Fotografie musí projít technickou kontrolou přes recenzenta fotobanky, který zkontroluje technické provedení – to zahrnuje faktory jako zaostření, šum a světlo. Tím je to pro mě zároveň kontrola, zda jsem fotografii dobře upravil a vyfotil
Metadata – názvy a klíčová slova, to je bohužel otravné, ale pro kupujícího a vyhledávání nezbytné.
Vzhledem k tomu, že fotím hlavně a převážně zvířata a přírodu, zatím jsem neměl možnost řešit autorská práva a smlouvy ohledně zveřejňování snímků s lidmi.
Není vůbec mým úmyslem se tím živit.
Pár snímků, které jsem poslal se mi zdály velmi povedené, leč byly odmítnuty pro šum nebo nesprávné zaostření. Pár snímku bylo odmítnuto pro podobný obsah. To je pro mě technické zhodnocení, zda fotografuju dobře.
NAPSAT KOMENTÁŘ